Korzyści z używania naturalnych produktów do pielęgnacji skóry

Korzyści z używania naturalnych produktów do pielęgnacji skóry

Stosowanie naturalnych produktów do pielęgnacji skóry to świetny sposób na poprawę zdrowia skóry. Dzieje się tak dlatego, że zawierają one składniki takie jak olejek z drzewa herbacianego, który jest znanym środkiem antybakteryjnym. Korzystanie z naturalnych produktów do pielęgnacji skóry pomaga również zapobiegać trądzikowi i innym zaburzeniom skóry. Pomaga również chronić skórę przed szkodliwymi promieniami UV słońca.

Syntetyczne vs naturalne

Stosowanie syntetycznych vs naturalnych produktów do pielęgnacji skóry może mieć zarówno zalety, jak i wady. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby wiedzieć, czy produkt, który kupujesz jest syntetyczny czy naturalny.

Syntetyczne składniki są często używane, aby formuły były mocniejsze i bardziej skuteczne. Niektóre przykłady obejmują kwas hialuronowy i siarczan magnezu. Składniki te są produkowane w laboratorium.

Stosowanie naturalnych składników może przynieść ogromne korzyści. Należy jednak wiedzieć, że niektóre z nich mogą powodować reakcje alergiczne lub podrażnienia.

Materiały syntetyczne mogą również reagować z komórkami skóry, pogarszając istniejące warunki. Niektóre przykłady to formaldehyd, Sodium Lauryl Sulfate i parabeny.

Wiele z najbardziej popularnych produktów do pielęgnacji skóry jest syntetycznych. Produkty te są łatwe do zdobycia i niedrogie.

Produkty te często zawierają parabeny, które są szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Mogą one powodować reakcje alergiczne i nowotwory.

W przeciwieństwie do nich, naturalne składniki są zazwyczaj wolne od dodatków. Wiele z nich zostało poparte badaniami naukowymi. Mogą być również dużą pomocą w leczeniu problemów skórnych we wczesnym stadium.

Minusem produktów naturalnych jest to, że mogą mieć krótszy okres przydatności. Niektóre z zastosowanych składników ulegają degradacji po wielokrotnym wystawieniu na działanie powietrza i światła.

Składniki chemiczne

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na używanie naturalnych produktów do pielęgnacji skóry, ważne jest, aby wiedzieć, czego szukasz na liście składników. Environmental Working Group (EWG) stworzyła tabelę, z której możesz skorzystać, aby poznać składniki swoich produktów.

Wiele produktów zawiera syntetyczne składniki, takie jak parabeny. Te substancje chemiczne są powszechnie stosowane jako środki konserwujące w produktach spożywczych i leczniczych. W niektórych kosmetykach możesz również znaleźć grupę substancji chemicznych znanych jako PFA (substancje polifluoroalkilowe).

PFAs są dodawane do niektórych kosmetyków, aby dodać połysk i poprawić teksturę produktu. Mogą być również stosowane jako przeciwutleniacz, a także jako emulgator zapobiegający rozdzielaniu emulsji olejowo-wodnych.

Innym częstym winowajcą są syntetyczne barwniki stosowane w kosmetykach. Niektóre z tych barwników są rakotwórcze i powodują podrażnienia i stany zapalne. Mogą również blokować pory, i tworzyć przebarwienia.

FDA twierdzi, że większość substancji chemicznych znajdujących się w produktach do pielęgnacji skóry jest bezpieczna. Ale potrzeba więcej badań, aby wiedzieć, czym dokładnie są te składniki i jakie mogą być ich potencjalne zagrożenia dla zdrowia.

Niektóre z najczęstszych składników syntetycznych występujących w produktach do pielęgnacji skóry to: fenoksyetanol, propanediol i limonen. Fenoksyetanol to eter glikolowy, który jest stosowany jako środek konserwujący o działaniu antybakteryjnym.

Pestycydy

Wybieranie organicznych produktów do pielęgnacji skóry zamiast obciążających chemicznie mikstur to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla siebie i środowiska. Składniki organiczne są uprawiane bez użycia sztucznych nawozów, herbicydów i pestycydów. W rzeczywistości, rolnictwo organiczne jest znane jako świetny sposób na ratowanie dzikiej przyrody. Ruch organiczny rośnie w imponującym tempie każdego roku.

Korzyści z używania organicznych produktów do pielęgnacji skóry jest wiele. Najlepsze jest to, że nie musisz poświęcać swojego portfela w tym procesie. Większość organicznych produktów do pielęgnacji skóry kosztuje znacznie mniej niż ich odpowiedniki z zawartością substancji chemicznych. Kolejną zaletą stosowania organicznych produktów do pielęgnacji skóry jest mniejsze prawdopodobieństwo wywołania podrażnień i stanów zapalnych. A jeśli masz wrażliwą skórę, wiesz jak to jest mieć reakcję na coś, co mogło być dla Ciebie trochę za mocne.

Podczas gdy możesz myśleć, że robisz swoją część dla środowiska stosując naturalne produkty do pielęgnacji skóry, tak naprawdę robisz swoją część dla własnego zdrowia. W rzeczywistości stosowanie syntetycznych substancji chemicznych może pozbawić Twoją skórę ważnych składników odżywczych. Wybór organicznych produktów do pielęgnacji skóry to jedyny sposób, aby mieć pewność, że przyczyniasz się do poprawy stanu środowiska naturalnego, czerpiąc jednocześnie korzyści ze zdrowej pielęgnacji skóry.

Konserwanty

Wybór odpowiednich konserwantów do naturalnych produktów do pielęgnacji skóry jest bardzo ważny. Składniki te są stosowane, aby zapobiec psuciu się i blaknięciu formuły, utrzymując jej świeżość i aktywność na dłużej. Zmniejszają również ryzyko powstawania pleśni i drożdży.

Istnieje wiele alternatyw dla tradycyjnych konserwantów, a wiele z nich jest obecnie zatwierdzonych zarówno przez COSMOS, jak i ECOCERT. Wiele z nich jest na bazie wody i nadaje się do stosowania w produktach na bazie wody. Ich działanie polega na hamowaniu wzrostu bakterii, a szczególnie skutecznie zapobiegają rozwojowi pleśni i drożdży.

Wykazano na przykład, że fenoksyetanol jest skuteczny jako środek konserwujący. Jest to wysoce stabilny środek konserwujący, który jest zwykle sparowany z innymi składnikami, które zwiększają jego skuteczność.

Innym dobrym naturalnym konserwantem jest kwas benzoesowy, który wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne. Również dobrze współpracuje z innymi konserwantami i ma dobry profil bezpieczeństwa. Jest szeroko stosowany w żywności i dopuszczony do stosowania w kosmetykach.

Inne naturalne środki konserwujące obejmują ekstrakt olejowy z rozmarynu i Suprapein. Suprapein jest substancją zapachową na bazie roślinnej o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Jego składniki obejmują rozmaryn, lawendę, skórkę cytryny i goldensea. Na etykietach jest czasem wymieniany jako zapach syntetyczny.

Stosowanie parabenów w kosmetykach i produktach do pielęgnacji skóry jest szeroko rozpowszechnione. Parabeny są znane z tego, że naśladują estrogen i zostały powiązane z wieloma problemami zdrowotnymi. Wiadomo również, że powodują toksyczność reprodukcyjną i bezpłodność. Podejrzewa się również, że mogą powodować raka piersi.

Dodatki

Wybierając naturalne produkty do pielęgnacji skóry, trzeba wiedzieć, czego szukać na liście składników. Poza tym, że są one bardziej skuteczne, są również lepsze dla środowiska. Stosowanie naturalnych składników oznacza unikanie szkodliwych substancji chemicznych, takich jak substancje zapachowe. Jednak nie zawsze łatwo jest wiedzieć, których składników unikać.

Powszechnym dodatkiem w produktach do pielęgnacji skóry jest witamina C. Ten przeciwutleniacz ma zdolność do ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Jest również korzystny w leczeniu trądziku i egzemy.

Innym często spotykanym dodatkiem jest gliceryna. Jest ona humektantem, co oznacza, że przyciąga wilgoć z głębszych warstw skóry. Gliceryna jest często pozyskiwana z roślin, ale może być również wytwarzana z materiałów syntetycznych.

Oprócz witaminy C istnieją inne naturalne składniki przeciwstarzeniowe. Niektóre z nich obejmują olej z dzikiej róży, który zawiera witaminy od A do E oraz szereg cząsteczek bioflawonoidów. Składniki te mają właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne.

Olej kokosowy to kolejny korzystny naturalny środek nawilżający. Zawiera kwasy tłuszczowe, które działają w celu zrównoważenia naturalnych olejów skóry. Jest to również skuteczny środek do leczenia suchej skóry. Olej kokosowy jest również dobry na oparzenia, rany i stany zapalne. Wspiera również syntezę kolagenu.

Unikaj produktów ze składnikami kończącymi się na -metikon lub -siloksan

Ci z Was, którzy chcą osiągnąć gładsze, zdrowiej wyglądające włosy, powinni unikać produktów ze składnikami kończącymi się na -metikon lub -siloksan. Te składniki nie są tak bezpieczne, jak się wydaje i mogą być niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Te środki konserwujące znajdują się w większości produktów higieny osobistej, od proszku do prania po płyn do mycia ciała. Wiadomo, że powodują podrażnienie skóry i toksyczność reprodukcyjną. Mogą również powodować reakcje alergiczne. Te konserwanty są uważane za zagrożenie dla zdrowia przez CDC. Na szczęście niektóre firmy mają politykę usuwania ich ze swoich produktów.

Nie oznacza to, że powinieneś wyrzucić wszystkie swoje produkty do pielęgnacji ciała. Silikony mają wiele zastosowań, w tym wygładzanie włosów i ochronę przed uszkodzeniami. Wadą jest to, że mogą powodować gromadzenie się osadów na włosach i skórze głowy, co może blokować wilgoć i zatykać pory. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku włosów cienkich, które wymagają częstszego mycia szamponem.

Najlepszym sposobem na uniknięcie toksycznych konserwantów jest czytanie etykiet i usunięcie ze swojej szafki łazienkowej wszystkich produktów, których składniki kończą się na -metikon i -siloksan. Składniki te są nie tylko szkodliwe dla Twojego zdrowia, ale mogą być również niebezpieczne dla życia wodnego. Używanie tych produktów może prowadzić do alergii skórnych, wysypek, a nawet raka.

Utylizacja

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą prywatną, czy firmą, musisz wiedzieć, jak prawidłowo pozbywać się naturalnych produktów do pielęgnacji skóry. Produkty te mogą zawierać substancje petrochemiczne, które mogą wyciekać z opakowania i zanieczyszczać wody gruntowe. Firma, która nie postępuje prawidłowo z odpadami, może zostać ukarana grzywną, a zdrowie pracowników może ucierpieć.

Najlepszym sposobem pozbycia się kosmetyków jest przyniesienie ich do domowego centrum odpadów niebezpiecznych. Centra te są wyposażone w sprzęt do prawidłowej utylizacji kosmetyków i zapobiegają przedostawaniu się tych toksycznych chemikaliów do wód gruntowych i cieków wodnych. Ponadto, dla każdego rodzaju niebezpiecznego produktu podany jest czas oddania.

Niektóre kosmetyki można poddać recyklingowi, ale inne nie. Nigdy nie należy wyrzucać do kosza na śmieci lub recyklingu szminki wykonanej z ołowiu, akrylanów lub sierści zwierząt. Na przykład, nie można poddać recyklingowi butelki po lakierze do paznokci, która została przetarta, ale można wyrzucić pompkę i końcówkę rozpylającą. Należy również pamiętać, że niektóre produkty zawierają wiele materiałów, więc może być konieczne skorzystanie ze specjalnej usługi utylizacji.

Należy również pamiętać, że niektóre produkty nadające się do recyklingu są zanieczyszczone krzyżowo, co oznacza, że nie mogą być poddane recyklingowi w ramach lokalnych programów. Aby tego uniknąć, sprawdź, czy na opakowaniu nie ma składników, które nie ulegają biodegradacji.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *