Proces przeszczepu włosów

Proces przeszczepu włosów

Niezależnie od tego, czy chcesz poddać się przeszczepowi włosów, czy już go wykonałeś, musisz znać pewne etapy. W tym artykule znajdziesz przegląd różnych aspektów procesu, w tym rodzaje nacięć, różne rodzaje przeszczepów, które mogą być używane i różne metody opieki po zabiegu, które są dostępne.

Follicular vs micrograft

Wybór pomiędzy Follicular vs micrograft przeszczep włosów jest osobistą decyzją, która wymaga konsultacji ze specjalistą. Lekarz może powiedzieć, ile przeszczepów będziesz potrzebować, ile skóry głowy można oczekiwać, aby pokryć i jak długo będzie rekonwalescencja.

Jednostki folikularne to naturalnie występujące skupiska mieszków włosowych. Zwykle są one otoczone dużą ilością skóry pozbawionej włosów. Zazwyczaj rosną w grupach od czterech do sześciu włosów. Zespoły folikularne lepiej zachowują włosy niż minigraft. Mają również wyższy wskaźnik przeżywalności.

Mikroprzeszczep to zabieg chirurgiczny, w którym małe przeszczepy umieszczane są w małych nacięciach skóry głowy. Dzięki temu można przeszczepić więcej włosów niż w przypadku miniprzeszczepów. Pojedynczy przeszczep może zawierać od jednego do trzech włosów. Pozwala to również na bardziej naturalny wzrost włosów.

Mikroprzeszczepy są pobierane z obszaru dawcy za pomocą mikropunktu. Miniprzeszczep jest wykonywany z grupy mieszków włosowych, które mają od trzech do czterech włosów. Technika ta jest preferowana przez kobiety cierpiące z powodu utraty włosów lub te, które chcą pokryć rzadkie miejsca.

Minigrafty były pierwszym krokiem w kierunku procedury przeszczepu włosów z jednostek mieszkowych. Mikroprzeszczepy sprawiły, że wtyczka wyglądała mniej grudkowato i była lepsza w rozprzestrzenianiu się na większym obszarze łysej skóry głowy. Jednak większość lekarzy przeszczepu włosów nadal wykonywać procedurę minigraft.

Dwie najpopularniejsze obecnie metody przeszczepu włosów to Follicular Unit Extraction (FUE) i Micro Follicular Unit Extraction (MFU). FUE jest rodzajem bezpośredniego pobrania od dawcy. Proces FUE jest szybszy i bardziej precyzyjny, a także nie pozostawia liniowych blizn.

Zarówno Follicular Unit Extraction, jak i Micro Follicular Unit Extraction to doskonałe metody chirurgicznej odbudowy włosów. Do wykonania zabiegu FUE potrzeba najwyższych umiejętności i wymagany jest dobrze wyszkolony zespół. Połączenie tych dwóch procedur, zwane techniką combi, jest zalecane w przypadku ponad 3500 mieszków włosowych w jednej sesji.

Jednostki folikularne są bardziej naturalnie wyglądającym przeszczepem włosów. Mają one wyższy wskaźnik przeżywalności i lepiej zachowują włosy niż minigraft. W przypadku przeszczepu jednostek folikularnych, należy spodziewać się naturalnego wyglądu w ciągu tygodnia.

Nacięcia strzałkowe vs pionowe

Podczas operacji przeszczepu włosów, szczelina boczna/koronowa jest na porządku dziennym. Te maleńkie otwory tarzają mieszki włosowe we właściwym miejscu. Na szczęście te szczeliny są łatwe do wykonania. Małe szczeliny sprawiają, że przeszczepy włosów są bardziej przyjazne, a same przeszczepy mają większe szanse wyglądać naturalnie.

Można również wykonać nacięcie strzałkowe, co jest lepszym rozwiązaniem niż przepisywanie mieszków włosowych z jednego końca nacięcia na drugi. Poza tym, że prowadzi to do mniejszej utraty krwi, nacięcia strzałkowe ułatwiają wprowadzenie przeszczepu. Cięcia strzałkowe oferują również najlepszą możliwość zmiany położenia przeszczepów w celu uzyskania lepszego dopasowania do istniejących włosów.

Małe nacięcie pozwala na zmniejszenie miejsca pobrania, co z kolei zmniejsza całkowitą ilość wytworzonej tkanki bliznowatej. Nie wspominając o tym, że mniejsze miejsce prowadzi do szybszego gojenia. Mniejsze miejsce pozwala również na mniejsze krwawienie i mniejsze blizny. Im mniejsze miejsce, tym mniejsza szansa, że stracisz przeszczepy. Tak więc, wybór należy do Ciebie! Wreszcie, możliwe jest również wykonanie nacięcia strzałkowego za pomocą jednego noża, więc nie trzeba się martwić o utratę krwi. Nacięcie strzałkowe można wykonać w kilka sekund, co pozwala na szybszy czas rekonwalescencji.

Nacięcie strzałkowe jest oczywistym wyborem, ale niektórzy chirurdzy śmiało twierdzą, że nacięcie koronowe jest lepsze pod wieloma względami. Jednym z powodów jest możliwość zmiany położenia przeszczepów przez cięcie koronowe, co może prowadzić do mniejszej widoczności główki.

Follicular vs grouping

Wykorzystując specjalistyczne rozwiązanie do pobrania i wszczepienia pojedynczych mieszków włosowych, celem przeszczepu włosów jest maksymalizacja efektu kosmetycznego przeszczepionych włosów. Celem zabiegu Follicular Unit Transplantation jest pobranie i wszczepienie mieszków włosowych w sposób naśladujący naturalne wzorce.

Przeszczepianie jednostek folikularnych zostało zapoczątkowane przez dr Roberta Bernsteina i Williama Rassmana w 1995 roku. Mężczyźni ci zdefiniowali i nakreślili techniki związane z przeszczepem jednostek folikularnych. Zaproponowali również wytyczne, które mają pomóc pacjentom i chirurgom w określeniu najskuteczniejszej metody osiągnięcia naturalnego wyglądu.

Podczas przeszczepu jednostek folikularnych, mieszki włosowe są pobierane i wszczepiane do miejsca biorcy za pomocą małej igły. Igła ma zwykle około 1 mm średnicy. Mieszki włosowe są następnie umieszczane w specjalistycznym roztworze, który naśladuje płyny organizmu. Roztwór ten sprzyja długowieczności mieszków włosowych.

Jednostki mieszkowe to grupy mieszków włosowych, które rosną naturalnie w ludzkiej skórze głowy. Te jednostki mieszkowe mają od jednego do czterech włosów. Zawierają one włosy, nerwy i gruczoły łojowe. Często trudno je dostrzec z daleka.

W przeszłości wielu lekarzy nie rozumiało znaczenia mikroskopowej dysekcji. Proces ten wymaga specjalnych umiejętności technicznych i drogiego sprzętu. W rezultacie powstają przeszczepy, które są prawie niewyczuwalne. Przeszczepy te to zazwyczaj mini przeszczepy pęcherzykowe, mikro przeszczepy pęcherzykowe lub mikroskopowo rozcięte przeszczepy szczelinowe.

Mikrografty są rodzajem przeszczepu 1- do 2-włosowego, który może pochodzić z naturalnie występujących 1- i 2-włosowych jednostek pęcherzykowych. Średnica tych przeszczepów jest o około 50% większa niż średnica naturalnie występującej 3-włosowej jednostki mieszkowej. Przeszczepy te są często grupowane w małe grupy 1-3 jednostek mieszków włosowych.

Zastosowanie jednostek mieszkowych w transplantacji włosów zrewolucjonizowało praktykę chirurgicznej odbudowy włosów. Daje ono bardziej naturalny wygląd niż wcześniejsze metody uzupełniania włosów. Jednostki folikularne są również mniej narażone na uszkodzenie miejsca pobrania, co jest ważne, ponieważ miejsca pobrania są mniejsze i mniej narażone na uraz podczas wprowadzania.

Jednostki folikularne są również znane jako pęczki FU (follicular unit), DFU (distal follicular units) lub FU Couplings.

Pielęgnacja po przeszczepie włosów

Przeszczep włosów to poważna decyzja, dlatego musisz wiedzieć, jak dobrze zadbać o swoje nowe włosy. Ważne jest nie tylko znalezienie dobrego chirurga, ale także przestrzeganie zaleceń dotyczących pielęgnacji po zabiegu. Niestosowanie się do nich może spowodować słaby wzrost włosów, a nawet blizny.

Po zabiegu należy wziąć kilka dni wolnego od pracy. W tym czasie należy również unikać czynności, które zwiększają ciśnienie krwi. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia infekcji lub bliznowacenia. Należy również zadbać o to, aby unikać czynności, które powodują, że się pocisz, takich jak sporty kontaktowe. Należy również nosić luźny kapelusz, aby chronić skórę głowy przed szkodliwymi promieniami UV.

Otrzymasz szczegółowe instrukcje dotyczące pielęgnacji po zabiegu. Obejmuje to, kiedy należy umyć włosy szamponem, kiedy zastosować leki, kiedy je zażyć i kiedy ściąć nowe włosy. U niektórych pacjentów mogą wystąpić efekty uboczne, ale większość z nich jest normalna. Jeśli wystąpią nietypowe objawy, należy zgłosić się do lekarza.

Prawdopodobnie przez kilka pierwszych dni będziesz odczuwać łagodny obrzęk i zaczerwienienie w okolicy czoła. W końcu to ustąpi. Może również wystąpić swędzenie w tym obszarze. W ciągu pierwszych kilku dni należy również unikać podnoszenia ciężarów i uprawiania sportów kontaktowych.

Twój lekarz może dać Ci receptę na krem zmiękczający. Możesz również zastosować sterylny roztwór soli fizjologicznej na ten obszar, aby złagodzić podrażnienie. Można to stosować kilka razy dziennie.

Do mycia obszaru dawcy powinnaś używać łagodnego szamponu, ale upewnij się, że dobrze spłukujesz. Unikaj używania prysznica mocy lub suszarki do włosów. Spowoduje to przesunięcie mieszków włosowych.

Twój chirurg prawdopodobnie powie Ci, kiedy należy zacząć spryskiwać skórę głowy specjalnym roztworem soli fizjologicznej. Pomoże to przyspieszyć proces gojenia. Sól fizjologiczna powinna być rozpylana na skórę głowy rano, wieczorem i w nocy.

Powinnaś także nie dopuszczać do kontaktu nowych włosów ze skórą głowy. Należy także unikać alkoholu i kofeiny przez co najmniej osiem dni. Należy również unikać palenia papierosów, ponieważ może to wpłynąć na wyniki przeszczepu włosów.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *