Wypełniacze skórne – przewodnik po nich

Wypełniacze skórne – przewodnik po nich

HA

HA dermal fillers to powszechny zabieg kosmetyczny, który przywraca utraconą objętość, wypełnia zmarszczki i linie na twarzy, a nawet może dodać definicji ustom. Wykwalifikowany lekarz może pomóc określić, który wypełniacz jest najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb. Wypełniacze HA mogą być stosowane w okolicy czoła, policzków, ust, podbródka, skroni i linii żuchwy. Ilość wstrzykiwanego wypełniacza zależy od jego rodzaju. Wypełniacze te są na ogół bezbolesne i nie wymagają specjalnego szkolenia. Wstrzykiwanie może trwać 15-30 minut. Wypełniacze HA są zwykle wstępnie zmieszane z lidokainą, aby zminimalizować dyskomfort podczas wstrzykiwania.

Wypełniacz HA to spoisty żel, który tworzy spójną strukturę po wstrzyknięciu do skóry. Składa się z kwasu hialuronowego, naturalnego składnika ludzkiego ciała. Jest również składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej w tkankach zwierzęcych. Jest to substancja wysoce hydrofilowa, która przyciąga wodę, co czyni ją idealną do podnoszenia i wypełniania skóry. Wypełniacze HA występują w różnych lepkościach i wielkościach cząsteczek. Wielkość cząsteczki wypełniacza jest ważna, ponieważ może wpływać na to, gdzie należy umieścić wypełniacz i jak długo będzie on działał.

Oprócz wielkości cząstki, wypełniacze HA różnią się lepkością i gęstością. Niektóre są bardziej gąbczaste i oferują większą objętość niż inne. Gęstość wypełniacza wpływa również na miejsce, w które najlepiej go wstrzyknąć. Wypełniacze HA składające się z mniejszych cząsteczek są bardziej odpowiednie do leczenia drobnych zmarszczek, natomiast większe cząsteczki lepiej sprawdzają się w przypadku głębszych zastrzyków skórnych.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje wypełniaczy HA: żele kohezyjne i monofazowe wypełniacze HA. Oba są produkowane z HA, ale HA w żelach kohezyjnych ma postać spoistego, spójnego żelu, natomiast HA w monofazowych wypełniaczach HA jest tworzony w postaci cząsteczek. Oba typy są dostępne w Europie i w najbliższych latach powinny być dostępne w USA. Oprócz dostępnych rodzajów wypełniaczy istnieją również wypełniacze strukturalne, które mogą być stosowane do wypełniania i wzmacniania miękkich, obwisłych linii szczęk i dłoni.

Wypełniacze skórne HA to bezpieczny, niechirurgiczny sposób na przywrócenie objętości twarzy. Wypełniacze HA są stosowane w leczeniu linii mimicznych i zmarszczek, a także w celu zwiększenia objętości ust, policzków i skroni. Wypełniacze HA są również stosowane w celu dodania definicji ustom, podbródkowi, skroniom i rowkom łzowym.

Restylane(r) jest wypełniaczem HA, który został zatwierdzony przez FDA w grudniu 2003 roku. Jest produkowany przez Q-Med, Inc. i dystrybuowany przez Inamed. Ten wypełniacz HA jest produktem HA stabilizowanym bez udziału zwierząt, co pomaga zminimalizować ryzyko związane z odrzuceniem przeszczepu. Jest to usieciowany żel HA, który ma wielkość cząstek 400 mm. Inne wypełniacze HA w USA są nadal w fazie rozwoju. Wypełniacze te prawdopodobnie otrzymają zatwierdzenie FDA w ciągu najbliższych kilku lat.

Firma Genzyme Biosurgery opracowała Hylaform(r), pierwszy zatwierdzony przez FDA wypełniacz HA na rynek amerykański. Ten wypełniacz HA jest wykonany z grzebienia koguta i jest usieciowany diwinylosulfonem. Jest wskazany do umiarkowanych do ciężkich zmarszczek twarzy. Jego stężenie HA wynosi od 4,5 do 6,0 mg/ml. Jego trwałość wynosi dwa lata lub dłużej.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *